Aktualności

Spotkanie z Aleksandrem Gucwą pt. "Katastrofa Halifaxa i Liberatora"

Rzeczywistość często bywa bardziej fascynująca niż fikcja. Udowadnia to przejmująca historia rozbicia się dwóch samolotów: Halifaxa i Liberatora, którą opowiedział Aleksander Gucwa 9 grudnia 2014 r. podczas spotkania w Domu Polsko-Słowackim.

W swoim prawie 2-godzinnym wystąpieniu, popartym archiwalnymi dokumentami i zdjęciami, przedstawił dzieje dwóch polskich załóg lotniczych z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która niosąc pomoc materiałową dla Powstania Warszawskiego zginęła śmiercią lotnika na ziemi gorlickiej w sierpniu 1944 roku. Omówił również genezę polskich dywizjonów lotniczych na Zachodzie oraz powojenną historię badań dotyczących Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy.

Spotkanie, które rozpoczęło się tradycyjnie od ,,Hymnu Lotników”, zakończyła dyskusja.

 

Pani Dulska przed Sądem

Grupa Teatralna Gorlickiego Centrum Kultury „Otwarte Drzwi” serdecznie zaprasza na premierę sztuki Stanisława Iłowskiego wg. opowieści Gabrieli Zapolskiej „Pani Dulska przed sądem”, która odbędzie się 19.12.2014 r. o godz. 17.00 w sali teatralnej GCK.

Wstęp wolny!


 

Koncert Karnawałowy

Zapraszamy Państwa (09.01.2015 r. godz. 19.00) na koncert najpiękniejszych arii i duetów z najsłynniejszych oper i operetek. Podczas koncertu zabrzmią także niezapomniane walce wiedeńskie mistrza walca - Johanna Straussa, a także czardasze i tanga.

Usłyszymy takie przeboje, jak: „Libiamo” G. Verdi, „Wielka sława to żart” J Strauss, „O mio babbino caro” G. Puccini, „La donna é mobile” G. Verdi, „Czardasz” V. Monti.

Wystąpią wspaniali i niezwykle utalentowani artyści wrocławskich scen muzycznych:

Katarzyna Staroń - sopran
Artystka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów na szczeblu zarówno ogólnopolskim, jak i międzynarodowym , m.in: III Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej w Olsztynie, I Międzynarodowy  Konkurs im. J. Kiepury w Krynicy,  International Vocal Competition Zdar.
Bierze czynny udział w życiu artystycznym, śpiewając na licznych koncertach w kraju jak i za granicą. Występowała w przedstawieniach operowych: „Bastien i Bastienne” W. A. Mozarta w roli Bastienne, „Salonie Pana Choufleuri” J. Offenbacha (Ernestyna), operze J. Poniatowski „Au travers du mur” w roli Blanche oraz przedstawieniu dyplomowym „Cleofide” J. A. Hassego, śpiewając tytułową rolę.
Swoje umiejętności wokalne szkoliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Andreasa Baumana, Helenę Łazarską, Stefanię Kałużankę, Elisabettę Andreani, Andrzeja Dobbera, Jolantę Janucik, Izabellę Kłosińską.

Jędrzej Tomczyk - tenor
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jako wokalista debiutował u boku jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich - maestro Kazimierza Korda. Jędrzej Tomczyk kształci swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem maestry Jolanty Żmurko-Kurzak.
Artysta występował już z takimi czołowymi orkiestrami w kraju jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Poznańska, Sinfonia Iuventus, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu. Współpracował z takimi osobowościami, jak: Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Krzesimir Dębski, Kaja Danczowska, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński. Jest laureatem wielu konkursów zarówno  na szczeblu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. (Szczecin, Kraków, Jasło, Drezdenko).

Emilia Zawisza
Emilia Zawisza Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu ukończyła w 2006 r. w klasie prof. Jarosława Pietrzaka. Współpracowała z takimi orkiestrami jak: Opera Wrocławska, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Poznańska, Teatr Wielki w Poznaniu, Filharmonia Szczecińska, a także z jedną z najlepszych kameralnych orkiestr Europy- Deutsches Radio Kammerorchester. Koncertowała w wielu znakomitych salach koncertowych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami  (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Kanada). Występowała pod batutą  niemal wszystkich dyrygentów polskich, a także pod dyrekcją maestro Kurta Masura.

Klaudyna Wąsiewicz
Pianistka i wiolonczelistka. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie dyrygentury i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych. Z muzyką związana od najmłodszych lat. Brała udział w wielu projektach operowych, wystawiając z wielkim sukcesem tak znakomite opery jak: "Wesele Figara" - W. A. Mozarta, czy "Xerxes" - G. F. Haendla m.in. na Bydgoskim Festiwalu Operowym oraz Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju. Obok instrumentalistyki od 14 lat zajmuje się również wokalistyką, co zaowocowało obecną współpracą z Operą Wrocławską.
Jako wiolonczelistka na stałe współpracuje z Filharmonią Dolnośląską oraz licznymi zespołami kameralnymi. Należy także do orkiestry Piotra Rubika, z którym koncertuje na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z takimi osobowościami jak Janusz Olejniczak, Jacek Kasprzyk, Marek Pijarowski, Andrzej Kosendiak.

 

Rozstrzygnięcie Gorlickiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych

W konkursie wzięło udział 150 osób, zgłoszono 97 prac. W dniu 04.12.2014 r. zakończyły się obrady jury, które dokonało oceny szopek.

Klasyfikacja przebiegała w 4 kategoriach wiekowych:
- Szkół Podstawowych klas I – III
- Szkół Podstawowych klas IV – VI
- Gimnazjów
- Szkół Ponadgimnazjalnych

Protokół oraz lista uczestników do pobrania.

Rozdanie nagród nastąpi w dniu 16.12.2014 r. o godz. 10.00 w GCK.

Wystawę szopek będzie można oglądać w GCK w dniach 16-30.12.2014 r. a następnie od 11.01.2015 r. w oficynie dworskiej w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel” w Szymbarku.

 

Spotkanie z Mikołajem w GCK

W chłodny, zamglony, sobotni dzień w GCK odbyło się „Spotkanie z Mikołajem”. Na zaproszenie organizatorów imprezy odpowiedziało liczne grono dzieci, które przybyły w asyście osób dorosłych (starszego rodzeństwa oraz rodziców).

Na scenie pojawili się Śnieżynka i Pingwinek, popłynęła muzyka. Za sprawą artystów „Studia Fama” z Dębicy dzieci przeniosły się do „Bajkowej Krainy” pełnej zabaw, radości. Na pytanie Śnieżynki kto napisał list do Świętego Mikołaja znaczna grupa dzieci siedzących na widowni podniosła w górę rękę. Śnieżynka słowami „chodźcie do nas chodźcie ” zaprasza na scenę grupkę maluchów. „Skaczemy, wszyscy skaczemy”, „rączki w górę”, trwają tańce i podskoki w rytm skocznej, dziecięcej muzyki. Rozwiązano zagadkę, sporządzono eliksir elfów. Na proscenium w układzie tanecznym zaprezentowały się 4 dziewczynki z zespołu „Fasolki” prowadzonego przez panią Halinę Czeluśniak - instruktora tańca w GCK.  

Animacje ruchowo-taneczne trwają w najlepsze, słyszymy wołanie Śnieżynki, Pingwinka i dzieci „Przyjedź do nas Święty Mikołaju” dzieci z niecierpliwością i podekscytowaniem oczekują na przybycie zapowiedzianego gościa. „O słyszę że Mikołaj jest tuż, tuż, słyszę dzwoneczek, proszę dzieci na scenę robimy duże koło” - i na scenie zrobiło się tłoczno… „Robimy duże koło żeby Mikołaj się zmieścił, bo on ma duży brzuch”. Śnieżynka kogoś szuka, rozgląda się po sali „O gdzie jest nasz Mikołaj? O wychodzi” I nagle na scenie zamigotało – z nieba spadł „złoty deszcz” a potem uniósł się w górę słup dymu. Śnieżynka zbiera uśmiechy dzieci do swojej czapki, ze sceny ku radości widzów zaczęły dochodzić zabawne odgłosy. Tymczasem na proscenium małe dzieci radośnie podskakiwały. Przybył długo oczekiwany Mikołaj.

Bańki mydlane unoszące się nad sceną mieniły się w kolorach świateł, na czerwono i na niebiesko, miękkie żółte światło sceniczne oświetlało twarze uśmiechniętych dzieci. Mikołaj poskarżył się na złe samopoczucie więc Śnieżynka podała mu eliksir elfów, po którym poweselał bo poczuł się dużo lepiej. Nadeszła długo oczekiwana chwila. Na scenę wniesiono duże wiklinowe kosze wypełnione prezentami koło których usiadł Święty Mikołaj by nagradzać dzieci za dobre zachowanie w 2014 roku. Najpierw do Mikołaja podchodziły dzieci z tylnych rzędów. Pod ścianą z lewej strony sali ustawiła się długa kolejka oczekujących. Niektóre dzieci podchodziły same, inne z rodzicami, przysiadały na kolanie Mikołaja a rodzice robili swoim pociechom zdjęcia. Światło czerwone zastąpiło zielone, teraz bańki mieniły się na kolor niebieski i zielony. Mała dziewczynka przytuliła się do Mikołaja. Ze sceny słychać było prośbę by doprowadzić do Mikołaja również te dzieci, które same nie miały odwagi podejść, bowiem organizatorzy zadbali o to by każde dziecko wyszło z prezentem. Oprócz paczek dzieci dostały też paski odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo poruszania się po słabo oświetlonych drogach. Każdy z uczestników spotkania mógł sobie zrobić zdęcie z Mikołajem.  

Na zakończenie podziękowano dzieciom i rodzicom za przybycie w tak licznym gronie (w wydarzeniu wzięło udział ok. 400 osób). Obecni byli również przedstawiciele lokalnych mediów: Regionalna Telewizja Gorlicka oraz portal gorlice24.pl.

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w świetlicy „U Młodych”

Dzień Świętego Mikołaja przypada na 6 grudnia. W tym dniu Zarząd Osiedla nr 5 w Gorlicach zorganizował w Świetlicy Osiedlowej GCK przy ul. Tuwima 6 spotkanie z Mikołajem. Przybyło na nie 114 dzieci z terenu Osiedla Młodych wraz z rodzicami , opiekunami. Dzieci odpowiadały na rozmaite pytania dotyczące Mikołaja i bawiły się w rytmie skocznej muzyki. Zabawę wraz z członkami ww. Zarządu poprowadzili instruktorzy Gorlickiego Centrum Kultury. Finałem spotkania była wizyta Świętego we własnej osobie, który obdarował wszystkie grzeczne dzieci słodkimi prezentami.

 

VI Międzynarodowy Koncert Pieśni Religijnej

Miłośników pieśni religijnej zapraszamy do Bazyliki Mniejszej NNMP w Gorlicach gdzie 5 grudnia o godz. 18.30 zaprezentują się chóry ze Słowenii, Słowacji i Polski.

W programie koncertu przewidziano utwory klasyczne i współczesne m.in. Piotra Pałki, Wojciecha Kilara, Bartłomieja Pękiela, Ola Gjeilo.

Wśród wykonawców znajdują się laureaci tegorocznych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie.

 

Otwarcie wystawy pokonkursowej i rozstrzygnięcie IV Polsko-Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski”

O tym, jak wielką radością jest oglądanie własnych zdjęć na prawdziwej „dorosłej” wystawie mogli przekonać się uczniowie zarówno z Polski jak i ze Słowacji, którzy wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy pokonkursowej IV Polsko-Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski”.

Podczas wernisażu odbywającego się 2 grudnia 2014 r. kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach Aleksander Augustyn wraz z dyrektorem Gorlickiego Centrum Kultury Januszem Ziębą wręczyli dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursu. Po złożeniu gratulacji i podkreśleniu jak wielkim wyróżnieniem dla młodych adeptów fotografii są dyplomy Okręgu Górskiego ZPAF, dyrektor GCK zaprosił także wszystkich obecnych do udziału w przyszłorocznej, piątej już edycji konkursu. Organizatorzy przygotowali również foldery promujące konkurs, które były dodatkową miłą pamiątką dla uczestników.

Wystawę można zwiedzać 02.12.2014 r. - 07.01.2015 r.

zamknij...

zamknij...

 

zamknij...

 

Katastrofa Halifaxa i Liberatora

Spotkanie w ramach nowego cyklu zatytułowanego „Spotkania”. Prelekcja Aleksandra Gucwy zakończona dyskusją, podczas której będzie można zadawać pytania na temat obu samolotów i ich załóg.  

9 grudnia 2014 roku, godz. 17.00,
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1
Wstęp wolny.

Aleksander Gucwa - nauczyciel, instruktor ZHP w stopniu harcmistrza, instruktor lekkiej atletyki, piłki ręcznej, narciarstwa klasycznego oraz Powszechnej Samoobrony i SIP. Jego pasją jest sport, fotografia, filatelistyka, sadownictwo i historia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Jako przewodniczący komitetu społecznego przyczynił się do wybudowania pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy-Krzywej, uaktualnienia tablicy pamiątkowej pomnika w Olszynach oraz powstania steli nagrobnych na Cmentarzu Rakowickim w kwaterze brytyjskiej załogi Halifaxa. Jest autorem książki pt. „Odwaga i nadzieja”, która opisuje historię zestrzeleń Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn.

Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony. Otrzymał m.in. wyróżnienie ,,Mosty Starosty” za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii, Medal 90-lecia Lotnictwa Polskiego i Medal 20-lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego od Zarządu Głównego SSLW w Poznaniu i w Krakowie w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o polskich lotnikach oraz Kombatancki Krzyż Pamiątkowy od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Od 15 lat, poza pracą zawodową, realizuje się też jako dziennikarz-dokumentalista prowadząc dwa lokalne portale internetowe.

 

Spotkanie z Mikołajem

Jak co roku serdecznie zapraszamy dzieci z Gorlic i sąsiednich miejscowości do sali teatralnej GCK na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

W programie: przedstawienie pt. "Mikołajowa kraina" w wykonaniu artystów Studia Fama z Dębicy, gry, zabawy, konkursy, tańce, piosenki, efekty specjalne, oraz słodkie upominki.

Wstęp wolny!

 

I Gorlicki Turniej League of Legends

Finał rozgrywek odbędzie się 27-28 grudnia w Gorlickim Centrum Kultury.

Rozgrywki będą transmitowane na dużym ekranie w sali teatralnej oraz streamowane przez Internet. Wszystkie mecze będą komentowane. Organizatorzy przygotowali też inne formy rozrywki dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w imprezie: mini strefa retro gamingu, wystawa starych komputerów, turniej, dla odwiedzających gości, w jedną z gier z serii Warcraft.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej https://lolgorlice.wordpress.com/

Zapraszamy zarówno zawodników jak i widzów. Obiecujemy duże emocje!

 

Wieczór andrzejkowy

W ubiegłą środę 26 listopada, w godzinach popołudniowych dzieci z świetlic prowadzonych przez GCK zjechały się do świetlicy osiedlowej przy ul. Tuwima 6 w Gorlicach by wspólnie spędzić czas. Okazją do spotkania, przed zbliżającym się adwentem były Andrzejki, czas wróżenia, poznawania przyszłości. W spotkaniu wzięło udział blisko 60 dzieci, które miały do wyboru bogaty zestaw wróżb, gier i zabaw przygotowanych przez organizatorów.

Uczestnicy brali udział w zabawach:

 1. Integracyjnych jak: wymiana uścisków, przedstawianie się, szukanie określeń na pozytywne cechy charakteru rozpoczynające się na określoną literę,
 2. Tanecznych jak: tańce indywidualne oraz w kole: popularne "Kaczuszki", czy mniej znane "Znikające cukierki",
 3. Wróżbach:

 • wrzucanie grosika do misy z wodą czy wędrówka bucików: wróżby przepowiadające spełnienie marzeń, informujące czy nadchodzący rok  będzie udany,
 • wrzucanie słomek do misy z wodą: czyje słomki się złączyły, tym wróży się długotrwałą przyjaźń, której nie zakłócą nawet najbardziej niesprzyjające koleje losu,
 • przepowiadanie przyszłego zawodu: poprzez wbicie szpilki w kartę z wypisanymi nazwami zawodów by poznać swoje przyszłe kwalifikacje,
 • przepowiadanie imienia sympatii: z papierowych kart w kształcie serc, w które wbijano szpilkę by poznać imię osoby, która stanie się bliska sercu,
 • rzut dwoma kostkami i odczytywanie przepowiedni z wyrzuconej liczby oczek,
 • losowy wybór kubeczka z ukrytym symbolem przepowiedni: sercem (symbolem uczuć), cukierkiem (symbolem słodkiego życia), samochodem (symbolem podróży), pieniążkiem (symbolem materialnego dobrobytu),
 • palenie w płomieniu świecy karteczek zapisanych negatywnymi myślami, zdarzeniami aby odeszły w niepamięć,
 • wróżenie z daty urodzin.


Spotkaniu towarzyszyło duże ożywienie, najbardziej popularne i budzące emocje okazały się wróżby przepowiadające zawód czy imię sympatii.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i napoje.

„Wieczór andrzejkowy”
W ubiegłą środę 26 listopada, w godzinach popołudniowych dzieci z świetlic prowadzonych przez GCK zjechały się do świetlicy osiedlowej przy ul. Tuwima 6 w Gorlicach by wspólnie spędzić czas. Okazją do spotkania, przed zbliżającym się adwentem były Andrzejki, czas wróżenia, poznawania przyszłości. W spotkaniu wzięło udział blisko 60 dzieci, które miały do wyboru bogaty zestaw wróżb, gier i zabaw przygotowanych przez organizatorów.

Uczestnicy brali udział w zabawach:

- integracyjnych jak: wymiana uścisków, przedstawianie się, szukanie określeń na pozytywne cechy charakteru rozpoczynające się na określoną literę,

- tanecznych jak: tańce indywidualne oraz w kole: popularne "Kaczuszki", czy mniej znane "Znikające cukierki",

- wróżbach:

- wrzucanie grosika do misy z wodą czy wędrówka bucików: wróżby przepowiadające spełnienie marzeń, informujące czy nadchodzący rok będzie udany,

- wrzucanie słomek do misy z wodą: czyje słomki się złączyły, tym wróży się długotrwałą przyjaźń, której nie zakłócą nawet najbardziej niesprzyjające koleje losu,

- przepowiadanie przyszłego zawodu: poprzez wbicie szpilki w kartę z wypisanymi nazwami zawodów by poznać swoje przyszłe kwalifikacje,

- przepowiadanie imienia sympatii: z papierowych kart w kształcie serc, w które wbijano szpilkę by poznać imię osoby, która stanie się bliska sercu,

- rzut dwoma kostkami i odczytywanie przepowiedni z wyrzuconej liczby oczek,

- losowy wybór kubeczka z ukrytym symbolem przepowiedni: sercem (symbolem uczuć), cukierkiem (symbolem słodkiego życia), samochodem (symbolem podróży), pieniążkiem (symbolem materialnego dobrobytu),

- palenie w płomieniu świecy karteczek zapisanych negatywnymi myślami, zdarzeniami aby odeszły w niepamięć,

- wróżenie z daty urodzin.

Spotkaniu towarzyszyło duże ożywienie, najbardziej popularne i budzące emocje okazały się wróżby przepowiadające zawód czy imię sympatii.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i napoje.

„Wieczór andrzejkowy”
W ubiegłą środę 26 listopada, w godzinach popołudniowych dzieci z świetlic prowadzonych przez GCK zjechały się do świetlicy osiedlowej przy ul. Tuwima 6 w Gorlicach by wspólnie spędzić czas. Okazją do spotkania, przed zbliżającym się adwentem były Andrzejki, czas wróżenia, poznawania przyszłości. W spotkaniu wzięło udział blisko 60 dzieci, które miały do wyboru bogaty zestaw wróżb, gier i zabaw przygotowanych przez organizatorów.

Uczestnicy brali udział w zabawach:

- integracyjnych jak: wymiana uścisków, przedstawianie się, szukanie określeń na pozytywne cechy charakteru rozpoczynające się na określoną literę,

- tanecznych jak: tańce indywidualne oraz w kole: popularne "Kaczuszki", czy mniej znane "Znikające cukierki",

- wróżbach:

- wrzucanie grosika do misy z wodą czy wędrówka bucików: wróżby przepowiadające spełnienie marzeń, informujące czy nadchodzący rok będzie udany,

- wrzucanie słomek do misy z wodą: czyje słomki się złączyły, tym wróży się długotrwałą przyjaźń, której nie zakłócą nawet najbardziej niesprzyjające koleje losu,

- przepowiadanie przyszłego zawodu: poprzez wbicie szpilki w kartę z wypisanymi nazwami zawodów by poznać swoje przyszłe kwalifikacje,

- przepowiadanie imienia sympatii: z papierowych kart w kształcie serc, w które wbijano szpilkę by poznać imię osoby, która stanie się bliska sercu,

- rzut dwoma kostkami i odczytywanie przepowiedni z wyrzuconej liczby oczek,

- losowy wybór kubeczka z ukrytym symbolem przepowiedni: sercem (symbolem uczuć), cukierkiem (symbolem słodkiego życia), samochodem (symbolem podróży), pieniążkiem (symbolem materialnego dobrobytu),

- palenie w płomieniu świecy karteczek zapisanych negatywnymi myślami, zdarzeniami aby odeszły w niepamięć,

- wróżenie z daty urodzin.

Spotkaniu towarzyszyło duże ożywienie, najbardziej popularne i budzące emocje okazały się wróżby przepowiadające zawód czy imię sympatii.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości i napoje.

 

Pozdrowienia od aktorów filmu "Bogowie"

Poniżej znajdziecie Państwo link do pozdrowień kierowanych przez aktorów występujących w filmie "Bogowie" do wszystkich widzów Kina Orange.
http://youtu.be/h28XgSqt0bM

 

Rozstrzygnięcie XXXIII Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jednego Wiersza

Organizowany w dniach 17-21 listopada br. konkurs recytatorski dobiegł końca. Na zaproszenie organizatorów: Gorlickiego Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta Gorlice (Wydział Oświaty Kultury i Sportu) odpowiedziało liczne grono dzieci i młodzieży przybyłej w asyście nauczycieli. Podczas pięciu dni na scenie teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury oraz w Domu Polsko-Słowackim (partner wydarzenia) zaprezentowało się 151 uczestników w 5 kategoriach wiekowych: 6 lat, 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat.

Po raz pierwszy w konkursie wzięły udział dzieci w wieku 6 lat - uczniowie klasy 0 szkół podstawowych. Przez pierwsze dwa dni sala rozbrzmiewała śmiechem, oklaskami, trwała zabawna deklamacja, dziecięcego repertuaru najmłodszych uczestników konkursu. W kolejnych dniach występowała młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z repertuarem bardziej refleksyjnym, dojrzałym, patriotycznym. Prezentowane były wiersze autorów krajowych i zagranicznych, tych znanych np. noblistów jak Wisława Szymborska czy Mario Vargas Llosa i tych mniej popularnych. Łącznie przedstawiono teksty ponad 70 autorów. Na twarzach młodych wykonawców można było dostrzec skupienie i tremę, bo każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. To właśnie te emocje nadawały poszczególnym recytacjom indywidualny charakter. Widzom najbardziej spodobał się występ Matyldy Juruś uczennicy Szkoły Podstawowej w Sękowej, który spotkał się z dużym aplauzem zgromadzonej publiczności.

Recytatorów oceniało 5 Komisji Konkursowych przyporządkowanych do poszczególnych kategorii wiekowych. Ocenie poddano: dobór repertuaru odpowiedni do wieku wykonawcy, sposób deklamacji, kulturę i wyrazistość słowa oraz ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę w postaci książki oraz pamiątkowego dyplomu.

Dziękujemy za przybycie wykonawcom i nauczycielom - opiekunom, dzięki którym rosną młode talenty zgłębiające dorobek kulturowy wielu pokoleń pisarzy. Cieszy nas fakt, że konkurs mający tak długoletnią historię nadal przyciąga liczne grono entuzjastów recytacji.

Protokoły do pobrania

 

Konkurs szopek bożonarodzeniowych

Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury – Janusz Zięba
Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach – Zdzisław Tohl
zapraszają do udziału w X jubileuszowej edycji

Gorlickiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego.

Celem konkursu jest poznanie i kultywowanie obrzędowości świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań regionem i tradycyjną sztuką plastyczną oraz utrwalenie idei „Żłóbka betlejemskiego”.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie proszeni są o złożenie swoich prac w Gorlickim Centrum Kultury w terminie od 24.11.2014 roku do 28.11.2014 roku w godz. 10.00 – 15.00.

W załączeniu przesyłamy regulamin konkursu.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin do pobrania

 

"Czarno - biały kadr" wyjatkowe spotkanie ze Zbigniewem Podsiadło

Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury - Janusz Zięba

Kierownik Domu Polsko-Słowackiego im. Dušana Jurkoviča - Krzysztof Szadkowski

serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach

nowego cyklu zatytułowanego „Spotkania”

 

Zbigniew Podsiadło

“Czarno – biały kadr”

 

18 listopada 2014 roku, godz. 17.00

Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1

Wstęp: bezpłatny

 
Więcej artykułów…
Szukaj
© 2010 Gorlickie Centrum Kultury
Design by Ufiartist